Autor

autor

Jiří Hnilička

Narodil se v Teplicích, kde také vystudoval gymnázium a poté několik let pracoval jako klientský pracovník v bance. Jeho největší zálibou je od dětství film a tak se rozhodl si ve svých 34 letech splnit svůj sen a přihlásil se ke studiu filmové školy v Písku. Tu v roce 2012 zdárně absolvoval, konkrétně v oboru režie s scenáristika. Jeho absolventským filmem bylo smutné melodrama, odehrávající se celé během Štědrého večera, nazvané Hezké a veselé, tatínku! (ke zhlédnutí zde). Dnes žije v Krupce, krásném městečku na úpatí Krušných hor, a věnuje se především psaní.

Proč jsem napsal Rok blba

Doposud jsem se věnoval především psaní filmových scénářů. Jelikož je však v dnešní době velice obtížné scénář začínajícího autora u producentů prosadit a pokud se toto povede, tak je ještě obtížnější přípravu filmu zafinancovat, rozhodl jsem se napsat něco jiného, naprosto nefilmového. Vzhledem k tomu, že hrozně rád čtu a knihy miluji, pustil jsem se do psaní románu. Vždycky mi připadalo, že česká beletrie je chudá na humoristické knížky. Vtipné romány u nás vznikají hrozně málo. A přitom my Češi, národ Švejka, jsme vyhlášeni svým smyslem pro humor a smích doslova milujeme, což dokazuje i obliba českých veseloher. Nejnavštěvovanějšími filmy v našich kinech jsou jednoznačně české komedie. Lidé se u filmu rádi smějí, tak proč se stejně nemůžou bavit i u knížky? A tak jsem vymyslel Rok blba.

Jaký by měl Rok blba být

Snažil jsem se napsat knihu pro co nejširší čtenářské spektrum. Knihu, která bude současná, zábavná, vtipná, napsaná svěžím jazykem a atraktivní i pro lidi, kteří tolik nečtou, protože většina prodávaných knih je pro ně příliš "těžkým" čtením. Usiloval jsem také o co největší přístupnost pro dnešní generaci odkojenou facebookem. Lidé jsou ze sociálních sítí zvyklí číst krátké statusy a stručné příspěvky. Proto má Rok blba krátké kapitoly a je psán svižně, bez dlouhého popisování a odboček. Mým záměrem též bylo stvořit univerzální knihu, která osloví čtenáře napříč generacemi a pohlavími. A především by Rok blba měl být obrovskou zábavou. Napsal jsem ho především proto, abych Vás, své čtenáře, pobavil. Věřím, že si postavy v knize zamilujete, tak jako jsem si je zamiloval já. Myslím, že každý z Vás si tu najde alespoň jednoho hrdinu, kterého si oblíbí. Mám rád své postavy a mám rád Vás, mé čtenáře. Moc bych si přál, aby to z této knihy šlo poznat.

19780631_800025630169408_2004656411710611956_o

 
TOPlist